ZAPRASZAM NA STRONĘ SZYBKIEGO OSTRZEGANIA

Na tej stronie: https://www.facebook.com/pages/Tomasz-Szcz%C4%85chor/308021656069850?fref=ts , dowiesz się natychmiast o zagrożeniach pogodowych w Polsce, a co najważniejsze co może czekać na ciebie na drodze.

wtorek, 29 marca 2016

Prognoza burz na 29 marca

      W ostatnich dniach na terenie całej Polski panowała iście wiosenna aura. W wielu miejscach słupki rtęci pokazały 14-17*C. Jednak teraz czas na zmiany. W dniu dzisiejszym, począwszy od godzin nadrannych, przez nasz kraj przetaczają się fronty atmosferyczne związane z ośrodkiem niżowym, którego centrum znajduje się nad zachodnią Skandynawią. 
      W godzinach przedpołudniowych do Polski zachodniej wkroczy front chłodny. Przed i za owym frontem nastąpi rozwój chmur Cumulonimbus niosących przelotne, intensywne opady deszczu i burze.

      OBSZAR OBJĘTY 3 STOPNIEM: 

          Warunki konwekcyjne: CAPE: do 400J/kg, LI do -2*C, KI 22-27 punktów (do 30 na Pomorzu  i w Bieszczadach), umiarkowane warunki kinematyczne (DLS 0-6km - do 22m/s, LLS - do 16m/s, SRH 0-3km wyniesie 30-220m2/s2), mała wodność troposfery (PWater) do 17mm oraz linia zbieżności wiatrów.

          Charakterystyka burz: Na danym obszarze około godziny 12:00 CEST powstaną komórki konwekcyjne oraz burzowe. Dosyć intensywny rozwój konwekcji związany będzie z linia zbieżności wiatrów oraz ruchami wznoszącymi (w strefie frontu). Najsilniejsza konwergencja pojawi się na Pomorzu, stąd też tam prognozowane są najsilniejsze burze. Objawią się one licznymi komórkami, które z czasem połączą się w mały układ wielokomórkowy niosący ulewne opady deszczu (lokalnie możliwe podtopienia), grad ok. 1cm średnicy, wiatr do 90km/h oraz dużą ilość wyładowań atmosferycznych. Na pozostałym terenie 3. stopnia spodziewane są pojedyncze komórki burzowe. Ich siła będzie taka sama, jak na północy Polski, jednak nie będą łączyć się w układy, przez co sumy opadowe będą znacznie mniejsze. Burze trwać będą do godzin wieczornych.

      OBSZAR OBJĘTY 2 STOPNIEM: W chłodnej masie powietrza polarnomorskiego nastąpi rozwój komórek konwekcyjnych niosących silne, przelotne opady deszczu oraz wiatr do 70km/h. Część powstałych komórek może przerodzić się w burze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

aplikacja disqus

comments powered by Disqus