ZAPRASZAM NA STRONĘ SZYBKIEGO OSTRZEGANIA

Na tej stronie: https://www.facebook.com/pages/Tomasz-Szcz%C4%85chor/308021656069850?fref=ts , dowiesz się natychmiast o zagrożeniach pogodowych w Polsce, a co najważniejsze co może czekać na ciebie na drodze.

wtorek, 30 grudnia 2014

Prognoza opadów na 30.12

     W całym kraju możliwe są opady śniegu o różnym natężeniu. Opady te są związane z ciepłym frontem, który nocą z 30.12 na 31.12 wejdzie z południowego-zachodu do Polski. Chmury opadowe będą sie przemieszczać z zachodu na wschód.

poniedziałek, 29 grudnia 2014

Opis opadów śniegu na poniedziałek (29.12)


 
     POŁUDNIE KRAJU:

      OBSZAR OBJĘTY 1 i 2 STOPNIEM (0.01cm - 5cm): Na tym obszarze możliwe będą opady związane z frontem, który zahaczy o południe Polski. Opady będą słabe lub umiarkowane, ale lokalnie mogą być dosyć silne.

   PÓŁNOC KRAJU:

      OBSZAR OBJĘTY 1, 2, 3 i 4 STOPNIEM (0.01cm - 20cm): Tutaj będziemy mieli do czynienia wciąż ze zjawiskiem "lake effect". Opady będą przelotne ale za to intensywne lub wręcz nawalne (będą posiadać charakter śnieżyc). Te opady śniegu będą stwarzać zagrożenie na drodze (szczególnie w godzinach nocnych i nadrannych). Przyrost pokrywy szacuje się na około 10cm, ale istnieje duże prawdopodobieństwo (45%), że przyrost pokrywy w okolicach Trójmiasta może miejscami dochodzić do nawet 15cm!!!

niedziela, 28 grudnia 2014

Opis prognozy opadów śniegu na niedzielę (28.12)

   WSCHÓD KRAJU:

      OBSZAR OBJĘTY 1 STOPNIEM (0.01cm - 2cm): Na tym obszarze w ciągu dnia istnieje możliwość (największa w województwie lubelskim) opadów śniegu. Opady te będą spowodowane skraplaniem się chmury Stratus, więc nie powinny być silne.

   PÓŁNOC KRAJU:

      OBSZAR OBJĘTY 1, 2 oraz 3 STOPNIEM (0.01cm - 10cm): Tutaj będziemy mieli do czynienia ze zjawiskiem "lake effect". Najsilniejsze natężenie jest prognozowane w województwie pomorskim, szczególnie w okolicach Trójmiasta, gdzie lokalnie może spaść nawet 10cm śniegu. Dodatkowo opadom towarzyszyć będzie wiatr (do 80km/h). Ten wiatr będzie sprzyjał zawieją i zamiecią śnieżnym. Opady i wiatr prawdopodobnie będą mogły stwarzać zagrożenie na drogach, więc prosi się kierowców o zachowanie ostrożności. Istnieje możliwość aktualizacji prognozy do stopnia 4 (40%), dlatego zapraszam do uważnego śledzenia pogody i mojej strony.

piątek, 26 grudnia 2014

Opis prognozy opadów śniegu na 26 grudnia

     26 grudnia będzie już w pełni zimowym dniem. na południu kraju nadal będziemy mieli do czynienia z frontem, który dzień wcześniej (25.12) przyniósł obfite opady śniegu, szczególnie od Koszalina przez Kaszuby, Kujawy po Mazowsze i województwo Lubelskie. Na wybrzeżu znowu będziemy mogli zaobserwować zjawisko "lake effect" co znaczy efekt jeziora.

   POŁUDNIE KRAJU:
    
     OBSZAR OBJĘTY 1 STOPNIEM (0.01cm - 2cm): Tu opady wystąpią w godzinach nadrannych, rannych i południowych. Opady będą słabe, umiarkowane oraz lokalnie silne.
     OBSZAR OBJĘTY 2 STOPNIEM (2cm - 5cm): Na tym obszarze opady będą możliwe przez cały dzień. Pokrywa śnieżna (mimo, że to 2 stopień) miejscami osiągnie 10cm. Przyczyną takiego przybycia pokrywy śnieżnej będą wolno poruszające się opady o natężeniu umiarkowanych, silnym lub intensywnym.

   PÓŁNOC KRAJU:

     OBSZAR OBJĘTY 1 i 2 STOPNIEM (0.01cm - 5cm): Tutaj będziemy mieli do czynienia z wolno poruszającymi się opadami konwekcyjnymi, które będą skutkiem zjawiska "lake effect". Siła tych opadów jest ciężka do przewidzenia ponieważ chmury konwekcyjne są bardzo zmienne więc w razie silnej rozbudowy komórek opadowych zostanie zaktualizowana prognoza.

czwartek, 25 grudnia 2014

Opis prognozy opadów śniegu na 25 grudnia

     Tak jak pisałem wcześniej, pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia (25.12) minie w północnej połowie kraju pod znakiem opadów śniegu. Owe opady konwekcyjne będą przemieszczać się z północy na południe, zaciągając za sobą zimne powietrze, a co za tym idzie, również mróz.

     OBSZAR OBJĘTY 1 STOPNIEM (0.01cm - 2cm): Tutaj opady dotrą dopiero wieczorem. Najpierw będą to opady deszczu, a później śniegu. Siła opadów konwekcyjnych śniegu będzie słaba, umiarkowana, a lokalnie silna. W niektórych miejscach zaznaczonych stopniem 1 opady mogą objawić się tylko deszczem (35%), albo w ogóle nie wystąpić (20%).

     OBSZAR OBJĘTY 2 STOPNIEM  (2cm - 5cm): Na tym obszarze opady wystąpią w godzinach południowych, po południowych oraz wieczornych. Początkowo opady będą objawiać się deszczem, a następnie zamienią się w opady śniegu. Opady śniegu będą miały charakter konwekcyjny o natężeniu umiarkowanych, silnym a miejscami intensywnym.

     OBSZAR OBJĘTY 3 STOPNIEM (5cm - 10cm): Tu istnieje możliwość pojawienia się "lake effect" tzw. efektu jeziora. To zjawisko może spowodować duży przyrost pokrywy śnieżnej. Być może na tym obszarze będzie potrzeba aktualizacji do stopnia 4. Opady będą miały charakter konwekcyjny. Występować będą od godzin (nocnych 30%), nadrannych, rannych, południowych, po południowych, wieczornych, a nawet nocnych  (noc 25/26.12).

     Podczas opadów istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia wyładowań atmosferycznych (szczególnie na obszarze objętym 3 stopniem).

     UWAGA!!!  Ponieważ po opadach deszczu temperatura spadnie poniżej zera więc będziemy mieli do czynienia z oblodzeniem, które może okazać się niebezpieczne.

środa, 24 grudnia 2014

Druga połowa świąt Bożego Narodzenia będzie biała

    Większość z nas straciła już nadzieję na białe święta, jednak pogoda szykuje niespodziankę. W nocy z 24 grudnia na 25 grudnia, 25 grudnia, w nocy z 25 grudnia na 26 grudnia oraz 26 grudnia przez Polskę będzie przechodzić front atmosferyczny zaciągający do Polski ujemną temperaturę oraz przynoszący opady śniegu.

    Owy front będzie przemieszczać się z północy na południe. Najpierw zarówno 24.12 jak i w nocy (24.12/25.12) w Polsce północnej oraz środkowej występować będą opady deszczu. Jednak w nocy opady deszcz stopniowo będą zmieniać się w opady deszczu ze śniegiem, deszczu marznącego (kierowcy powinni tej nocy zachować ostrożność), a w godzinach porannych na północy kraju w opady śniegu.

    Opady te będą opadami konwekcyjnymi czyli silnymi, przelotnymi opadami m.in. śniegu. Istnieje również minimalna możliwość pojawienia się wyładowań atmosferycznych jednak to tylko 7% szans. Niestety siła opadów konwekcyjnych są trudne do przewidzenia więc mapka oraz artykuł poświęcony opadom śniegu dzisiejszej nocy będzie wydany wieczorem. Opady te będą wędrować przez całą Polskę (kraj opuszczą wieczorem 26.12).

    W razie zmian zostanie wydany artykuł. Obiecuję dopilnować by nikogo w te święta nie zaskoczyła zima.

czwartek, 18 grudnia 2014

10*C, deszcz i silny wiatr

    Jutro 19.12, przez Polskę będzie przechodzić front z opadami deszczu. Najsilniejsze opady deszczu prognozowane są a Polsce północnej i w górach. Ten front będzie zajmował ogromną powierzchnię więc mimo, że będzie się on przemieszczać dosyć szybko to padać będzie nawet cały dzień. Oprócz opadów to jutro będziemy na termometrach obserwować dosyć wysoką temperaturę jak na 2 połowę grudnia. Od 8*C na wschodzie kraju, do nawet 12*C na zachodzie, jedynie w górach minimum 3*C. Do tego jeszcze będzie nam towarzyszyć wiatr: około 55km/h w południowej połowie kraju; około 70km/h w północnej połowie kraju.

    W sobotę szczególnie na północy kraju (ale również nad resztą kraju) możliwe są burze, które na północy RP mogą generować oprócz deszczu i pojedynczych piorunów, opady deszczu ze śniegiem, lub nawet samego śniegu. Jednak ta prognoza jest jeszcze niepewna więc artykuł na ten temat zostanie wydany jutro.

środa, 10 grudnia 2014

Okran Alexandra zahaczy o Polskę

     Ten artykuł opisuje pogodę tylko na środę 10.12, ponieważ na dalsze dni może się wszystko zmienić.

    W środę 10.12 do Polski wszedł Orkan Alexandra. Niestety lub na szczęście Orkan wejdzie w głąb kraju tylko częściowo.

    W środę przez Polskę, szczególnie przez zachodnią połowę (czyli od linii Kraków, Łódź, Olsztyn na zachód) przejdą opady. Tam gdzie temperatura wyniesie powyżej 0*C prognozuje się opady deszczu, deszczu ze śniegiem lub opady marznącego deszczu! W miejscach gdzie temperatura wyniesie 0*C lub wartości poniżej 0*C prognozuje się opady mokrego śniegu (grubo płatowego), a wieczorem i w nocy opady śniegu (cienko płatowego). Jak przy każdym Orkanie towarzyszyć nam będzie wiatr. W północnej i zachodniej połowie kraju wiatr osiągnie 60km/h, a na wybrzeżu 70km/h.

niedziela, 7 grudnia 2014

Front atmosferyczny idzie na Polskę





    W ostatnim czasie w Polsce pogoda była bardzo sucho i mroźno. W ostatnich dniach mimo, że temperatura w wielu miejsca wynosiła powyżej 0*C, to opady nadal się nie pojawiły (jedynie lokalnie na zachodzie i południu RP). Na szczęście w najbliższym czasie ma się to zmienić.


    W nocy z 7 grudnia na 8 grudnia oraz w dzień 8 grudnia przez Polskę ma przejść front atmosferyczny z zachodu na wschód. Prognozy przewidują, że silniejsze opady wystąpią w północnej połowie Polski niż w południowej. Front wejdzie do Polski w godzinach: 20:00 / 23:00. Do godzin popołudniowych 8.12 front powinien opuścić zachodnią Polskę, natomiast kraj opuści dopiero pod wieczór lub w nocy z 8 grudnia na 9 grudnia.

    Podczas przechodzenia frontu prognozuje się wszystkie rodzaje opadów: deszcz, opady marznące, śnieg z deszczem oraz sam śnieg. Kierowców prosimy o zachowanie ostrożności na drodze, szczególnie z powodu opadów marznącego deszczu! Opady śniegu są możliwe w całej Polsce, ale największe prawdopodobieństwo opadów śniegu będzie na wschodzie i południu Polski oraz w województwach: pomorskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, oraz częściowo w zachodniopomorskim. Opady śniegu również mogą wystąpić w górach. Jeśli opady śniegu wystąpią to pokrywa osiągnie od 1cm do 5cm.

    W razie dużych zmian zostanie wydany nowy artykuł.

sobota, 6 grudnia 2014

6.12 - ROCZNICA ORKANA KSAWEREGO

     6 grudnia większość z nas obchodzi Mikołajki, ale nie możemy zapomnieć jakie sytuacje miały miejsce dokładnie rok temu.

     6 grudnia 2013 roku nad Polskę nadciągnął Orkan Ksawery (Xawery). Wiatr tego dnia 100/110km/h, a nad morzem nawet 130km/h. Największe sumy opadów śniegu zostały zanotowane w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim i kujawsko-pomorskim, gdzie pokrywa sięgała 40cm, a lokalnie jeszcze więcej (miejscami zaspy miały wysokość ok. 1m). Przyczyną tak dużych opadów w ciągu 12/24 godzin był Snowsquall, czyli burze śnieżne. Owe burze śnieżne oprócz opadów przynosiły również wyładowania atmosferyczne.

     To był wyjątkowy dzień dla miłośników zimy, więc uważam, że warto cofnąć się myślami do dnia 6 grudnia 2013r.

czwartek, 27 listopada 2014

Mróz obejmie cały kraj

     Od kilku dni mieszkańcy wschodniej Polski obserwują opady śniegu i ujemną temperaturę (szczególnie na Podlasiu). W ciągu najbliższych dwóch dni ma się to zmienić. Na Polskę spłynie część Wyżu Syberyjskiego, który sprowadzi z Rosji suchą i zimną masę powietrza. Na razie prognozy i modele (m.in. model GFS) prognozują, że owy mróz będzie nam towarzyszyć do 2-5 grudnia, ale to daleki okres i wszystko może ulec zmianie.

      27 listopada temperatura wyniosła w dzień od -4*C na wschodzie kraju do 5*C na zachodzie kraju. W nocy w całym kraju odczujemy napływ zimnego powietrza. Od -7*C/-9*C na Suwalszczyźnie, na Podkarpaciu i w górach, przez ok. -3*C nad resztą kraju, do nawet 2*C na samym wybrzeżu (oprócz Wybrzeża Gdańskiego).

      Za dnia 28 listopada temperatura wyniesie w zachodniej połowie kraju i w Małopolsce max. 2*C. Natomiast we wschodniej połowie kraju, w górach i na Kaszubach od -1*C, do -4*C. W nocy z 28.11 na 29.11 już w całym kraju będziemy obserwować ujemne wartości na termometrach: od -1*C na wybrzeżu (oprócz Wybrzeża Gdańskiego) i częściowo na krańcach południowo-zachodnich , przez -4*C w kraju, do nawet -10*C na Podlasiu.

       29 listopada w dzień dodatnie wartości spodziewane są jedynie na wybrzeżu (oprócz Wybrzeża Gdańskiego) i częściowo na południowym-zachodzie. Reszta kraju w dzień spodziewać się może: od -1*C , oprócz wschodu, do -3*C/-6*C na wschodzie RP. Podczas nocy temperatura spadnie poniżej zera w całym kraju. Od -1*C na wybrzeżu, do -10*C na Suwalszczyźnie.

       30 listopada minie za dnia, jak i w nocy pod znakiem mrozu (w całym kraju, oprócz samych krańców wybrzeża (nie licząc Wybrzeża Gdańskiego) i krańców południowo-zachodniej Polski, gdzie temperatura wyniesie max. 2*C). Za dnia na terenie, gdzie jest prognozowany mróz, słupki rtęci wyniosą od -1*C, do -6*C. Natomiast w nocy termometry pokażą od -2*C/-4*C na wybrzeżu, przez -5*C na zachodzie, południu i centrum kraju, do -9*C na wschodzie RP i w górach.

poniedziałek, 24 listopada 2014

Front z silnymi opadami deszczu, śniegu i silny wiatr



 24 listopada i w nocy z 24 listopada, na 25 listopada nad Polską będzie przechodził front z dużą ilością deszczu i silnym wiatrem.

PÓŁNOC POLSKI - 24.11 od Szczecina do Gdańska silne, nawalne opady deszczu, od Gorzowa Wielkopolskiego przez Poznań do Łodzi umiarkowane, silne opady deszczu. W okolicach Olsztyna i Łodzi możliwe opady marznącego deszczu! 24/25.11 w okolicach Białegostoku, Warszawy prognozowane są opady śniegu (do 5cm, a lokalnie do 10cm).

POŁUDNIE POLSKI - 24.11 od Zielonej Góry, przez Wrocław, Opole, Katowice do Krakowa umiarkowane, silne opady deszczu, a w okolicach Krakowa możliwe opady marznącego deszczu, a w Górach możliwe opady śniegu, deszczu ze śniegiem i marznącego deszczu! 25.11 od Tarnowa do Rzeszowa i Lublina oraz w Górach opady śniegu (do 5-10cm), deszczu ze śniegiem i marznącego deszczu. Bliżej Krakowa i Częstochowy opady samego deszczu.

 Dodatkowo na Morzu Bałtyckim istnieje możliwość sztormu, który w porywach osiągnie 20m/s, czyli 72km/h. Wiatr również będzie towarzyszyć opadom na lądzie (do 16m/s, czyli do ok.60km/h, a lokalnie na wybrzeżu do 70km/h). Wiatr na lądzie będzie odczuwalny tylko w PÓŁNOCNEJ połowie kraju.
 


W razie dużych zmian zostanie wydany kolejny artykuł!




źródło zdjęcia: http://misi.ayz.pl/pogodynka/

Zdjęcie,

niedziela, 16 listopada 2014

Prognozowany spływ zimnego powietrza do Polski


Norweska strona yr.no prognozuje w weekend (22.11/23.11) spływ ujemnej temperatury do wschodniej oraz środkowej Europy.

Czerwona strzałka oznaczająca prąd wodny Golfsztrom. Golfsztrom w najbliższych dniach, będzie coraz bardziej blokować spływ bardzo zimnego powietrza do północnej Europy. Spowoduje to wzrost temperatury (do kilku stopni poniżej zera) w Skandynawii.

Przez tą blokadę zimne powietrze będzie spychane na środkowe części Europy, co spowoduje napływ ujemnej temperatury m.in. do Polski, co może zapoczątkować tegoroczną zimę.

Zdjęcie: Norweska strona yr.no prognozuje w weekend (22.11/23.11) spływ ujemnej temperatury do wschodniej, środkowej oraz  Europy.

Czerwona strzałka oznaczająca prąd wodny (Golfsztrom). Golfsztrom w najbliższych dniach, będzie coraz bardziej blokować spływ bardzo zimnego powietrza do północnej Europy. Spowoduje to wzrost temperatury (do ok. kilku stopni poniżej zera) w Skandynawii.

Przez tą blokadę zimne powietrze będzie spychane na środkowe części Europy, co spowoduje napływ ujemnej temperatury m.in. do Polski, co może zapoczątkować tegoroczną zimę.

niedziela, 9 listopada 2014

Nadchodzi zima???

  
      Model GFS prognozuje od 15.11 (soboty) atak wyżu syberyjskiego, który ma przynieść całodobowy mróz i opady śniegu o różnym nasileniu. Niestety najpierw czeka nas ocieplenie.

KILKUDNIOWE OCIEPLENIE

      Model GFS przewiduje trzydniowe ocieplenie (10.11, 11.11, 12.11), na południu, zachodzie i w centrum kraju. Temperatura ma wynieść nawet 10 - 17*C. Powietrze będzie spływać z południa i z południowego-zachodu, co o tej porze roku będzie skutkować suchą, bezdeszczową i bezchmurną pogodą. 

      Więcej informacji o ataku zimy w drugiej połowie listopada napiszę we wtorek 11.11 albo w przyszły weekend ponieważ, prognozy będą wtedy bardziej stabilne.

piątek, 10 października 2014

Ciepłe październikowe dni


    Od kilku dni mamy do czynienia z dosyć wysokimi temperaturami, jak na październik. Drugą nietypową rzeczą dla tej pory roku jest mała ilość chmur na niebie (szczególnie na wschodzie i południu kraju).

    Ciepła aura potrwa jeszcze kilka dni, (prawdopodobnie do wtorku 14.10, lokalnie na południu RP do środy 15.10). Temperatury sięgać będą do 23*C-24*C na południu kraju, gdzie spodziewane jest bezchmurne lub prawie bezchmurne zachmurzenie. Minimalne temperatury wystąpią na Pomorzu i Mazurach od 13*C do 18*C.

    Nocami, oprócz gór, temperatura nie powinna spaść poniżej 10*C. Najzimniejsze noce będą występować w Tatrach (ok. 8*C).

niedziela, 21 września 2014

Siła burz w Niedzielę

    Stopnień 1 (słabe burze) jest wydany dla województw: dolnośląskie, opolskie, śląskie i częściowo łódzkie oraz południe woj. wielkopolskiego.

    Stopień 2 (umiarkowane burze) zostaje wydany dla województw: małopolskie, podkarpackie, świętokrzyskie, wschód lubelskiego, mazowieckie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie, pomorskie, lubuskie.

    Stopnień 3 (silne burze) zostaje wydany dla województw: podkarpackie, małopolskie, mazowieckie, wschód łodzkiego, kujawsko-pomorskie, pomorskie, zachodniopomorskie, lubuskie, wielkopolskie.

    W razie zmian w pogodzie zostanie wydany nowy artykuł.

Niedziela - ostatni ciepły dzień. Możliwe burze.

    Niedziela prawdopodobnie będzie ostatnim tak ciepłym dniem w tym roku z temp. ok. 21*C. W Niedzielę również mogą pojawić się burze. Burze przyniosą silne/bardzo silne, a nawet nawalne opady deszczu, dużo wyładowań atmosferycznych i być może nawet opady gradu do 3cm średnicy. Możliwe, że na terenie Polski powstanie układy wielokomórkowy. Z powodu tego układu będą możliwe podtopienia i zalania. Burze będą występować licznie, z powodu obecnej linii zbieżności wiatrów.
  
    CAPE wyniesie: do 1100J/kg, a MLCAPE do: 800J/kg. LI - do -3. Kinematyka silna (DLS - max. 23m/s) głównie w zachodniej, północnej, centralnej i częściowo południowej części kraju (na tym obszarze istnieje największe prawdopodobieństwo wystąpienia układu/układów burzowych o dużej wydajności opadowej i elektrycznej). PI do 0*C na południu RP. KI (w dzień) ok. 30-33 w prawie całym kraju,
(w nocy) max. 35 na południowym-wschodzie kraju. LCL spadnie do prawie zera po godz. 14:00, dlatego najwięcej burz pojawi się po godz. 14:00. COVN do 45 w południowej części kraju. PWATER do 30-32mm, z tego powodu prognozowane są mocno wydajne opadowo burze.

    Burze będą przybierać struktury jednokomórkowe i wielokomórkowe. Komórki burzowe będą się przemieszczać dość szybko. W razie zmian w prognozach zostanie wydany nowy artykuł.

sobota, 20 września 2014

W Niedzielę nie będzie prognozy!

    W Niedzielę niestety przez problem na komputerze nie będę mógł wydać prognozy w postaci mapki, która znajduje się w prawym górnym rogu strony. Za utrudnienia przepraszam.

    Z powodu wymienionego powyżej będzie napisany artykuł pogodowy na Niedzielę.

niedziela, 7 września 2014

Niedziela 7.9.2014r. - Cała Polska w Słońcu, a zachód gorący i burzowy

    Niedziela w większości miejsc w Polsce minie pod znakiem bezchmurnego nieba i wysokich temperatur jak na tą porę roku (jedynie w Tatrach minimalna temp. w dzień może wynieść tylko 17*C). Jednak w zachodniej połowie kraju gorącą i słoneczną pogodę będą mogły przerwać burze z dużą ilością deszczu.

    W Niedzielę na zachód od linii: Gdańsk, Toruń, Łódź, Kraków temperatura przekroczy 23*C, a w województwach: zachodniopomorskim, lubuskim, wielkopolskim, dolnośląskim i opolskim dojdzie do 27*C (lokalnie temp. może osiągnąć 29*C, a nawet 30*C!). Na wschód od linii: Gdańsk, Toruń, Łódź, Kraków temperatura wyniesie minimum 21*C, a maksimum 23*C, i na tym obszarze burze nie wystąpią zarówno w dzień 07.09 jak i w nocy z 07.09 na 08.09.

    W zachodniej części RP w dzień i w nocy prognozowane są burze. Na zachodzie kraju (głównie w woj. zachodniopomorskim) CAPE osiągnie 1100J/kg, a MLCAPE 1250J/kg co doprowadzi do powstania umiarkowanych/silnych burz. Kinematyka w Niedzielę w całym kraju będzie znikoma, a PWATER osiągnie min. 24mm,a maks. 38mm co doprowadzi do powstawania wolno przemieszczających się pojedynczych komórek lub niezorganizowanych układów wielokomórkowych, które będą przynosić bardzo silne/ nawalne opady deszczu (bardzo możliwe zalania i podtopienia).

    W województwach: zachodniopomorskim, lubuskim, dolnośląskim i wielkopolskim, opolskim, śląskim, małopolskim i woj. łódzkie, świętokrzyskie (w tych dwóch woj. burze możliwe tylko w części zachodniej) burze spodziewane są w dzień i w nocy (również tam będą one najsilniejsze), a w województwach: pomorskim, kujawsko-pomorskim oraz w woj. łódzkim (całe) burze spodziewane są tylko w nocy.

    Największym zagrożeniem ze strony burz będą długotrwałe i bardzo silne/nawalne opady deszczu. Burze również będą niosły grad około 1cm średnicy i umiarkowane/silny wiatr. Komórek burzowych prawdopodobnie będzie dużo ze względu na możliwość wystąpienia dużej zbieżności wiatrów.

sobota, 6 września 2014

Duże zmiany w prognozach

    W różnych prognozach i modelach nastąpiło wiele zmian w prognozach na najbliższe dni. Możliwe, że jeszcze się mogą zmienić więc w związku z tym artykuł na Niedzielę zostanie wydany dziś w nocy albo jutro rano, a na Poniedziałek zostanie wydany w Niedzielny wieczór.

    Jedyne co można na 100% powiedzieć o pogodzie na najbliższe dni to, że pogoda chce nam wynagrodzić te chłodne tygodnie w Sierpniu.

piątek, 5 września 2014

Bardzo ciepło i silne burze

    Dzisiaj 05.09.2014r. temperatura osiągnie od 20*C na  krańcach wschodnich , do 25*C-26*C na krańcach zachodnich. Na południu, w centrum i północy kraju około 22*C. Zachmurzenie i lokalne słabe/umiarkowane burze oraz przelotne opady deszczu możliwe są tylko na krańcach południowych (czyli w górach).

    W najbliższych dniach pogoda ma się polepszyć, a jednocześnie pogorszyć, ponieważ pojawią się burze.

    Najcieplej ma być w Niedzielę i Poniedziałek, a najwięcej i najsilniejsze burze przyniesie nam Niedziela (tylko na krańcach zachodnich), Poniedziałek i Wtorek. W Niedzielę w całym kraju (oprócz woj. podlaskiego) słupki rtęci osiągną lub przekroczą 25*C, a na Śląsku, w Wielkopolsce i na południowym-zachodzie kraju temperatura sięgnie 26*C-28*C (możliwe, że lokalnie do 30*C). W Poniedziałek będzie podobnie. Najcieplej ma być w województwach: podlaskie, lubelskie, (podkarpackie, małopolskie, śląskie - oprócz gór - w górach od: 3*C do 10*C), opolskie, łódzkie, wielkopolskie, mazowieckie, warmińsko-mazurskie i częściowo pomorskie. W wymienionych województwach temperatura osiągnie 24*C-27*C. Szczególnie na linii Toruń, Warszawa, Rzeszów może wynieść 28*C-(30*C). Na północnym-zachodzie, zachodzie oraz częściowo na północy, temperatura będzie wynosić 19*C-23*C. W następnych dniach temperatura spadnie do około 20*C w całym kraju.

    W Niedzielę i początek przyszłego tygodnia może przynieść umiarkowane i silne burze w prawie całym kraju. Jednakże modele nie są jeszcze pewne artykuł dotyczący burz w ciągu najbliższych dni zostanie wydany do 14.00 godziny dnia jutrzejszego (06.09.2014r.).

wtorek, 26 sierpnia 2014

Wtorek 26.08.2014r. - minie pod znakiem olbrzymiego i aktywnego frontu atmosferycznego.

    We Wtorek temperatura wyniesie od 10*C na wschodzie i południowym-wschodzie kraju, do 20*C na północy kraju.

    W południowej części kraju zapowiadane jest przejście aktywnego frontu atmosferycznego o dużej powierzchni (o godzinie 00.00, 26.08.2014r. objął swoim zasięgiem: kraje Beneluksu, Niemcy, Francję, Anglię, Szwajcarię, Czechy i zachodnie krańce Polski).

    Ten front przyniesie długotrwałe, umiarkowane/silne/bardzo silne opady deszczu. Głównie obejmie swoim zasięgiem województwa: (częściowo dolnośląskie) opolskie, śląskie, małopolskie, świętokrzyskie i podkarpackie. Na wymienionym obszarze opady będą najsilniejsze oraz będą najwięcej czasu się tam utrzymywać (miejscami nawet do 27.08). Opady możliwe będą również w województwach: lubuskim, wielkopolskim, łódzkim, mazowieckim, lubelskim oraz podlaskim. Na tym obszarze opady będą słabsze i o wiele krótsze niż w południowej i południowo-wschodniej części RP.

    Front (tak jak pisałem wyżej) przyniesie opady o charakterze wieloskalowym, też będą mogły występować wbudowane opady konwekcyjne, szczególnie na południu Polski. Na południu kraju, kinematyka będzie: wysoka/bardzo wysoka więc m.in. opadu konwekcyjne będą mogły łączyć się w struktury wielokomórkowe, przynosząc miejscami bardzo silne/(nawalne) opady deszczu, (możliwe pojedyncze wyładowania atmosferyczne).

    Ponieważ prognozy są nadal niepewne, więc w razie dużych zmian związanych z przychodzeniem i nasileniem frontu, zostanie wydany nowy artykuł.

czwartek, 21 sierpnia 2014

Bardzo zimna noc w Tatrach i Bieszczadach (możliwy przymrozek !).

    Dzisiejsza noc z 21.08.2014r. na 22.08.2014r. zapowiada się zimna w całym kraju. Najcieplej będzie na wybrzeżu i częściowo na zachodzie kraju (do 14*C). Średnia temperatura w kraju wyniesie od 5*C do 10*C. Za to najzimniej ma być w górach: Tatrach i Bieszczadach gdzie modele GFS i WRF 12UTC przewidują spadek temperatury do około 1*C.

    Mimo, że mamy Sierpień to ostatnio pogoda na letnią nie wygląda. Mamy do czynienia z adwekcją wilgotnej i chłodnej masy powietrza, a co za tym idzie ze słabymi i lokalnymi burzami, przelotnymi opadami deszczu i temperaturą dość nisko jak na tą porę roku (ok. 19*C).

    W górach, szczególnie w Tatrach w nocy będziemy mieli do czynienia z ,, listopadową pogodą ", czyli możliwy jest przymrozek. Mimo tego, że prognozowany jest 1*C, to lokalnie temperatura może spaść poniżej zera (do -1*C, a na 5-10% do -2*C). Na szczęście wyklucza się lokalnych opadów marznącego deszczu lub mokrego śniegu, ponieważ tej nocy w górach nie mają występować opady.

    Ta prognoza nie jest pewna w 100% ponieważ modele mogą być obarczone błędem, ale na wszelki wypadek został wydany ten artykuł.

poniedziałek, 18 sierpnia 2014

Poniedziałek 18 Sierpnia - Możliwe silne burze na zachodzie i północy kraju.

    W Poniedziałek temperatura osiągnie max. 26-27*C na południowym-wschodzie kraju, a min. 17*C na Kujawach.

    Burze głównie mogą wystąpić w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim i lubuskim, również mogą wystąpić na południu i północnym-wschodzie kraju (20-30% możliwości).  CAPE osiągnie max. 550J/kg w woj. pomorskim, LI do -2 w woj. pomorskim, DLS 0-6km do 30-33m/s w centralnej i południowo-zachodniej Polsce, LLS do 18m/s na Pomorzu, SRH do 200m2/s2, PI do 1*C, KI do 31-32, LCL Będzie niski, szczególnie na Pomorzu i Kujawach, więc nie będzie utrudniać rozwoju konwekcji, prędkość pionowych prądów powietrza osiągną max. 30m/s.

     Prędkość wiatru na poziomie 850 hpa osiągnie 22m/s - 80km/h, czyli burze będą się przemieszczać dość szybko. Burze będą związane z niżem, którego centrum znajdzie się nad Skandynawią, z tego powodu przez Polskę (głównie północną, zachodnią, centralną i północno-wschodnią) będzie przechodzić front atmosferyczny i na nim będą występować burzę (burze będą mogły również wystąpić za frontem, ale będą słabsze). Za frontem do kraju zostanie zaciągnięte chłodne i wilgotne, polarnomorskie powietrze.

     PWATER osiągnie max. 28mm, więc podczas burz nie powinny występować ulewne opady deszczu (ale istnieje możliwość równa 20% wystąpienia ulewnych opadów deszczu). Burze będą przynosić głównie umiarkowany deszcz. Również może wystąpić opad gradu do 1 (1,5) cm średnicy (możliwość gradu będzie największa w najsilniejszych komórkach burzowych lub w superkomórkach). Głównym zagrożeniem podczas burz będą silne/ bardzo silne porywy wiatru (istnieje możliwość wystąpienia tzw. wiatrów szkwałowych) i duża aktywność elektryczna. Istnieje małe lub nikła szansa na wystąpienie trąby powietrznej na Kujawach, Pomorzu Wschodnim i w Wielkopolsce (na Pomorzu Wschodnim prawdopodobieństwo będzie największe, tu również może wystąpić trąba wodna).

    Burze prawdopodobnie będą występować w postaci układów liniowych. Nawiązując do poprzedniego zdania burze z uwagi na duży przepływ pionowy powietrza będą mogły się organizować w układy wielokomórkowe, liniowe, itp. Również mogą wystąpić burze superkomórkowe.

    Burze głównie będą umiarkowane, ale podsumowując warunki mimo niskiego CAPE, będą mogły mieć dużą siłę, (głównie z powodu wystąpienia silnych/bardzo silnych porywów wiatru zstępującego).  

    Możliwość wystąpienia silnych burz (najsilniejsze spodziewane są na Pomorzu Wschodnim) wynosi 50%, więc wszystko okaże się dopiero w dzień. Jeśli wystąpi zmiana spodziewanych warunków zostanie wydany nowy artykuł.

sobota, 16 sierpnia 2014

Sobota - Umiarkowana i silna adwekcja chłodnej masy powietrza w całym kraju oprócz północnego-zachodu RP

    Dzisiaj najcieplej będzie na krańcach wschodnich gdzie temperatura dojdzie do 22*C-23*C, natomiast najzimniej będzie w górach (Tatry, Karkonosze) gdzie temperatura osiągnie tylko 17*C.

    Dziś w całym kraju są możliwe burze, ale wyjątkiem będzie północny-zachód gdzie będą tam bardzo słabe warunki, albo ich w ogóle nie będzie, więc na 90% w tej części RP nie będzie dziś burz.

    CAPE osiągnie 500J/kg - 1000J/kg, jedynie na zachód od Gdańska, Bydgoszczy i Poznania warunki będą o wiele słabsze. LI do -3 na wschodzie kraju, DLS wystąpi tylko na południowym-wschodzie kraju gdzie osiągnie 17m/s, SRH osiągnie 107m2/s2 na zachodzie kraju. PI do 0*C na południu Polski, a KI do 33 na wschodzie Polski. LCL do 1250 metrów, więc nie powinien utrudniać rozwojowi konwekcji.

    PWATER miejscami osiągnie 28mm.

    Burze będą liczne i przez to mogą się łączyć w małe układy (np. liniowe), Komórki charakteryzować się będą umiarkowanym.silnym wiatrem zstępującym, umiarkowanym/silnym i ulewnym deszczem, średnią lub małą aktywnością elektryczną, również mogą wystąpić przypadki opadów gradu do średnicy 1-1,5 cm średnicy. Najwięcej i najsilniejsze burze są spodziewane na wschodzie i południu kraju.
    Miejscami burze będą się utrzymywać do godzin nocnych.

piątek, 15 sierpnia 2014

Piątek 15.08 z umiarkowaną i silną adwekcją w całym kraju

     Burze w Piątek będą mogły występować w całym kraju z wyjątkiem  krańców wschodnich (na krańcach wschodnich istnieje tylko 5% szans na stworzenie się słabej burzy). Najsilniejsze burze są spodziewane w województwach: zachodniopomorskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie, lubuskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie i dolnośląskie (z czego najsilniejsze burze są spodziewane na północy, zachodzie i w centrum kraju).

     Burze będą się cechować silnymi/bardzo silnymi opadami deszczu, umiarkowanymi/silnymi porywami wiatru zstępującego, małą/umiarkowaną aktywnością elektryczną. Istnieje również możliwość występowania opadów gradu o małej średnicy, na morzu Bałtyckim również mogą się tworzyć słabe trąby wodne.

     Burze będą głównie występowały w postaci pojedynczych komórek, ale w województwach: podlaskim, mazowieckim, lubelskim, łódzkim, świętokrzyskim, podkarpackim, małopolskim i śląskim (gdzie burze będą słabsze) mogą się łączyć w burze wielokomórkowe, gdzie DLS osiągnie 18m/s w Bieszczadach (te układy nie powinny zajmować dużej powierzchni).

    Burze będą występować głównie w dzień, ale w nocy też spodziewać trzeba się burz (głównie w woj. północnych, które mają dostęp do morza).

    Najwięcej burz spodziewać się trzeba na linii woj. zachodniopomorskie, pomorskie, północ kujawsko-pomorskiego i zachód warmińsko-mazurskiego.

poniedziałek, 11 sierpnia 2014

Groźny poniedziałek na wschodzie Polski

    W poniedziałek najcieplej będzie na wschodzie kraju, tam temperatura wzrośnie do nawet 32°C. Na wschodzie RP również będą najsilniejsze i najgroźniejsze burze.

    Linia zbieżności wiatru pojawi się najpierw na linii Ostrawa - Warszawa i okolice Trójmiasta, następnie będzie wędrować na wschód. Po południu linia zbieżności będzie przebiegać (w Polsce) od Zakopanego do Suwałk i w okolicach Trójmiasta. Najsilniejsza będzie w Małopolsce. Wieczorem linia zbieżności będzie przebiegać (w Polsce) od Tarnowa do Białegostoku i w okolicach Przemyśla i w okolicach Elbląga. W pierwszej części nocy zbieżność będzie przebiegać od Rzeszowa do Lublina i okolicach Olsztyna oraz w okolicach Ostrawy i Katowic.

    CAPE wyniesie max. 2300J/kg, LI do -6, DLS będzie wysoki, SRH do 200m2/s2 na południu kraju, PI do -5 na Suwalszczyźnie, KI do 38 (40) na Suwalszczyźnie. LCL nie powinien utrudniać rozwojowi konwekcji.

   PWATER osiągnie wartości większe niż 40mm. Burze będą występować głównie we wschodniej połowie kraju. Burze będą niosły bardzo silne/nawalne opady deszczu, bardzo silny i niebezpieczny, porywisty wiatr zstępujący oraz grad do 5cm średnicy. Istnieje również małe prawdopodobieństwo trąby powietrznej (szczególnie na północnym-wschodzie RP). Burze będą liczne, gwałtowne i niebezpieczne. Mogą organizować się w struktury liniowe, wielokomórkowe, nawet istnieje możliwość powstania MCS-u na linii zbieżności wiatrów. Występować mogą burze superkomórkowe, podczas których istnieje możliwość trąby powietrznej (o której mowa wcześniej).

    W razie zmian prognoz zostanie wydany nowy artykuł. Na razie prognozy są bardzo groźne.

niedziela, 10 sierpnia 2014

Nocą z Niedzieli na Poniedziałek będziemy mieli do czynienia z kolejnymi groźnymi i gwałtownymi burzami

    Według modeli GFS, WRF 6UTC i WRF Europa, noc ma upłynąć pod znakiem silnych i gwałtownych burz. W nocy burze mogą wystąpić w prawie całym kraju (czyli wszędzie oprócz krańców wschodnich i południowo-wschodnich), MLCAPE będzie wynosiło 300J/kg - 1000J/kg, LI do -3, dobre warunki kinematyczne będą panować w Polsce północnej, zachodniej i centralnej (DLS do 16m/s, SRH do 250m2/s2 (na północy kraju) ), PI do -4 (na północy kraju), KI osiągnie 30 - 35, lokalnie (szczególnie na północy kraju) do 38. LCL będzie niski (najniższy na zachodzie i północy RP) więc nie będzie hamować rozwoju konwekcji.

    PWATER nocą wyniesie od 32mm w południowo-wschodniej Polsce do 42mm w północno-zachodniej części kraju, co będzie skutkować silnymi i wręcz nawalnymi opadami deszczu.

   W nocy burze będą się cechować dużą aktywnością elektryczną, silnymi/bardzo silnymi/nawalnymi opadami deszczu, bardzo silnym wiatrem zstępującym do 100km/h (w burzach superkomórkowych) i grad do 3cm średnicy, a w burzach superkomórkowych do nawet 5cm średnicy.

   SRH będzie wysoki za dnia jak i w nocy co będzie skutkować (licznymi) burzami superkomórkowymi.

   Biorąc pod uwagę dobre warunki kinematyczne burze w dzień i w nocy będą się organizować i łączyć w: układy wielokomórkowe, układy liniowe itp.

Możliwe goźne burze w Niedzielę i poniedziałek

NIEDZIELA
    Według modeli: GFS, NCMRWF, WRF Europa i WRF Polska 6UTC w Niedzielę najcieplej będzie w Polsce wschodniej i południowo-wschodnie gdzie temperatura ma wynieść 30°C (miejscami do 32°C). Niedziela również ma minąć pod znakiem silnych burz. W dzień burzę mogą wystąpić w Polsce południowej, zachodniej (oprócz północnego-zachodu), wschodniej i częściowo północno-wschodniej gdzie: SBCAPE wyniesie 750J/kg - 1500J/kg, miejscami nawet do 1800J/kg. Lifted Index do -3 / -4. Za dnia dobre warunki kinematyczne mają wystąpić w Polsce zachodniej częściowo północnej (DLS 0-6km miejscami na zachodzie kraju do 21m/s), najlepszy SRH ma wystąpić w Polsce północnej, centralnej i zachodniej, (do 250 m2/s2). W południowo-zachodniej, częściowo centralnej i zachodniej części kraju istnieje niewielkie (małe) prawdopodobieństwo wystąpienia słabej trąby powietrznej. PI do -4°C, a KI do 37 na zachodzie RP. LCL nie będzie wysoki, więc nie powinien utrudniać rozwoju konwekcji. PWATER osiągnie max. 36mm w woj. wielkoposkim.
    Podsumowując najbrdziej groźne burze spodziewane są w Polsce zachodniej. Burze będą niosły silne/nawalne opady deszczu, bardzo silny wiatr zstępujący i grad do 2 / (3)cm średnicy. Prawdopodobnie będą również cechować się dużą aktywnością elektryczną. 

     Prognoza burz, które wystąpią w nocy z 10 na 11 sierpnia, czyli z Niedzieli na Poniedziałek, zostanie wydana  do niedzielnego wieczora. Nie napiszę tej prognozy w tym artykule, ponieważ warunki na noc mogą się jeszcze bardzo zmienić. (Oby na groźniejsze niż są, chociaż już wyglądają groźnie.) :-)
     Życzę wszystkim gorącej, burzowej i bezpiecznej Niedzieli.

piątek, 8 sierpnia 2014

Silna nocna burza w woj. mazowieckim


źródło: http://www.burze.dzis.net/?page=mapa



stan detektoru z 2.45 08.08.2014r.

Burza ta charakteryzuje się dużą aktywnością elektryczną i opadową oraz bardzo silnym wiatrem zstępującym. Małe/ średnie prawdopodobieństwo opadów gradu.

Wygląda na to, że powstaną jeszcze nowe komórki burzowe. Burze kierują się na NW lub NNW. Burza z woj. mazowieckiego może dojść:
 w 75% do: Ciechanowa, Żuromina i Mławy
w 50% do: Lidzbarku, Brodnicy, Działdowa i Lubawy
w 25% do: Iławy, Kwidzyna i Morąga
w 10% do: Starogardu Gdańskiego, Tczewa i Trójmiasta

czwartek, 7 sierpnia 2014

Trolle na mojej stronie

Ostatnio na mojej stronie pojawiają się wpisy z wulgarnymi wyrazami i obraźliwymi zwrotami. Nie wiem czym kierują się te osoby, ale ja całkowicie nie aprobuję tego typu zachowań. Dla mnie takie zachowanie jest naganne i całkowicie odcinam się od nich. Jednocześnie przepraszam wszystkich użytkowników mojej strony za takie zachowania i jednocześnie zapraszam wszystkie zainteresowane osoby o korzystanie z mojej strony.

Z poważaniem, Tomasz Szcząchor

Koniec upałów

    Na przełomie lipca i sierpnia mieliśmy do czynienia z falą upałów, która szczególnie dotknęła mieszkańców wschodniej Polski gdzie słupki rtęci pokazały 35*C, a miejscami nawet 38*C. Również mieliśmy do czynienia z silnymi burza, które w przeciwieństwie do upałów były najliczniejsze i najaktywniejsze na zachodzie kraju. Według mnie dla niektórych to były najsilniejsze burze dotychczas.


    Według: GFS, WRF i NCMRWF po weekendzie czeka nas ochłodzenie do około 21*C, a w nocy do około 13*C. Ochłodzenie ma przynieść niż ściągający do Polski wilgotne polarnomorskie powietrze z północnego Atlantyku oraz z Morza Norweskiego, którego centrum ma się znaleźć pomiędzy Islandią, a Wielką Brytanią.

    Podsumowując:

    1- Na przełomie wakacyjnych miesięcy mieliśmy do czynienia z upałami i groźnymi burzami tak jak w zeszłym roku.

    2- Po weekendzie ma nadejść ochłodzenie (może się to zmienić, ale raczej nie więc, dlatego napisałem o tym artykuł) i wygląda na to, że długo nie będzie upałów.

środa, 6 sierpnia 2014

Witam na moim Disqusie

Kilka słów o mnie


Nazywam się Tomasz Szcząchor. Jestem obserwatorem i łowcą burz. Mieszkam w Gdańsku. Moim hobby jest łowienie (nagrywanie) burz, a w wolnym czasie gram i komponuje utwory na pianinie.

Co będę robić na tej stronie

Cały rok będę pisał artykuły na temat pogody w kraju i złowionych przeze mnie burz. 
W przyszłości zamierzam rozbudowywać tą stronę internetową. Zapraszam na wszystkich do uczęszczania  na moją stronę, komentowania oraz na mój kanał na YouTube:  https://www.youtube.com/channel/UC-CtwaO68nAa4b-yhxhpZBw

aplikacja disqus

comments powered by Disqus