ZAPRASZAM NA STRONĘ SZYBKIEGO OSTRZEGANIA

Na tej stronie: https://www.facebook.com/pages/Tomasz-Szcz%C4%85chor/308021656069850?fref=ts , dowiesz się natychmiast o zagrożeniach pogodowych w Polsce, a co najważniejsze co może czekać na ciebie na drodze.

sobota, 18 lipca 2015

Prognoza burz na 18 lipca - groźnych burz ciąg dalszy

      W sobotę Polska nadal znajdować się będzie w chwiejnej masie powietrza zwrotnikowego zaciąganej przez niż znad Morza Północnego. Owa masa powietrza przyczyni się do znacznych wzrostów temperatury (od 30*C do 36*C), jedynie na wybrzeżu słupki rtęci pokazać mogą jedynie 18*C - 25*C. Również doprowadzi do powstania burz już w godzinach porannych i południowych. Jednak w ciągu dnia od północnego-zachodu do kraju wkroczy chłodny front atmosferyczny, za którym podążać będzie chłodna, polarnomorska masa powietrza. Owy front przyczyni się do powstania kolejnej porcji burz. Spodziewać się ich należy przed frontem w strefach linii zbieżności wiatrów. Prawdopodobnie nad Polską może pojawić się cyklogeneza, która znacząco może wpłynąć na rozwój burz.


      OBSZAR OBJĘTY 4 STOPNIEM ORAZ OBSZAR OBJĘTY 3 i 2 STOPNIEM (Polska północna): Na danym obszarze pojawią się bardzo silne warunki konwekcyjne: CAPE: do 2500/kg, LI do -9*C, KI do 44 punktów, bardzo wysokie warunki kinematyczne (DLS 0-6km do 30m/s, LLS do 22m/s, SRH 0-3km 0-500m2/s2), niebezpiecznie duża wodność troposfery (PWater) do 50mm oraz linie zbieżności wiatrów. Takie warunki doprowadzą do powstania wyjątkowo groźnych i gwałtownych burz, które nieść będą nawalne i ulewne opady deszczu powodujące podtopienia i zalania, opady gradu do 5cm średnicy, wiatr do 115km/h, sporą ilość wyładowań atmosferycznych oraz możliwość powstania trąb powietrznych. Burze pojawią się już w godzinach porannych i trwać będą aż do godzin późnonocnych. Komórki burzowe przemieszczać się będą dosyć szybko (ze względu na wysoki czynnik DLS) z zachodu na wschód oraz z południowego-zachodu na północny-wschód. Wyjątkowo dobre warunki kinematyczne i strefy zbieżności wiatrów doprowadzą do powstania licznych burz superkomórkowych (niosących grad o średnicy do 5cm i możliwość trąby powietrznej), jak i zwykłych, których większość przeobrazi się w dobrze zorganizowany układ wielokomórkowy MCS. MCS najprawdopodobniej przybierze kształt formacji liniowej (ze względu na cyklogenezę) z linią szkwału oraz z wbudowanymi superkomórkami. Głównymi zagrożeniami podczas przechodzenia układu będą bardzo wydajne opady deszczu powodujące liczne zalania i podtopienia oraz bardzo silny wiatr, który może przyczynić się do znacznych szkód.
 
       OBSZAR OBJĘTY 3 i 2 STOPNIEM (Polska południowa): Na danym obszarze pojawią się silne/bardzo silne warunki konwekcyjne: CAPE: do 2000/kg, LI do -7*C, KI do 41 punktów, słabe/umiarkowane warunki kinematyczne (DLS 0-6km do 18m/s, LLS do 10m/s, SRH 0-3km 100-250m2/s2) oraz spora wodność troposfery (PWater) około 44mm. Takie warunki doprowadzą do powstania umiarkowanych burz, które nieść będą bardzo silne i nawalne opady deszczu powodujące podtopienia i zalania (ze względu na wolne przemieszczanie się komórek burzowych), opady gradu do 2cm średnicy, wiatr do 100km/h oraz liczne wyładowania atmosferyczne. Dodatkowo za dnia pojawi się wysoka wartość czynnika LCL, który może skutecznie zatrzymać rozwój burz w tym okresie czasu. Prawdopodobnie komórki burzowe rozwiną się dopiero późnym wieczorem i w nocy. Burze przemieszczać się będą z zachodu na wschód.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

aplikacja disqus

comments powered by Disqus