ZAPRASZAM NA STRONĘ SZYBKIEGO OSTRZEGANIA

Na tej stronie: https://www.facebook.com/pages/Tomasz-Szcz%C4%85chor/308021656069850?fref=ts , dowiesz się natychmiast o zagrożeniach pogodowych w Polsce, a co najważniejsze co może czekać na ciebie na drodze.

sobota, 25 lipca 2015

Prognoza burz na 25 lipca - kolejny groźny incydent burzowy na terenie Polski

      W sobotę przez Polskę przejdą liczne, groźne i gwałtowne burze pozostawiające za sobą wiele zniszczeń. Taką dynamiczną aurę zaoferują nam dwa fronty atmosferyczne związane z rozległym i głębokim niżem znad Morza Północnego. Pierwszy z nich - front ciepły przejdzie w godzinach porannych i południowych przez województwa: dolnośląskie, lubuskie, zachodniopomorskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie oraz przez wschód województwa mazowieckiego. Na wymienionym obszarze objawi się on opadami deszczu oraz silnymi burzami, za nim napłynie do Polski bardzo gorące i wilgotne powietrze zwrotnikowe. Za sprawą tej masy powietrza w znacznej części Polski temperatura w dzień osiągnie od 26*C do 35*C. Drugi, czyli chłodny front atmosferyczny zostanie poprzedzony zatoką niskiego ciśnienia silną dolno-troposferyczną strefą linii zbieżności wiatrów. Owa strefa w ciągu dnia przejdzie przez RP z południowego-zachodu na północny-wschód. Natomiast sam front chłodny wkroczy do kraju zaraz za zatoką i zmierzać będzie z zachodu na wschód. W zatoce, jak i na chłodnym froncie prognozowany jest rozwój bardzo silnych i niebezpiecznych burz.


      OBSZAR OBJĘTY 4 STOPNIEM oraz OBSZAR OBJĘTY 3 STOPNIEM (woj.: dolnośląskie, lubuskie, zachodniopomorskie) : Prognozowane warunki konwekcyjne wynoszą: CAPE: do 2000/kg, LI do -6*C, KI od 37 do 43 punktów, silne warunki kinematyczne (DLS 0-6km do 24m/s, LLS do 18m/s, SRH 0-3km 50-300m2/s2), ekstremalnie duża wodność troposfery (PWater) około 50mm. W zachodniej połowie obszaru stopnia 4 oraz w stopniu 3 pierwsze burze pojawią się już w godzinach porannych i południowych. Głównie powstaną zwykłe komórki burzowe, które mogą połączyć się w układ wielokomórkowy, oraz kilka burz superkomórkowych (z uwagi na wysoką wartość cznnika SRH), podczas ich przechodzenia głównymi zagrożeniami będą: opady gradu do 3cm średnicy oraz możliwość powstania trąb powietrznych. Mimo to niebezpieczne będą również porywy wiatru i ulewny deszcz. Owe burze powstaną na froncie ciepłym, a przemieszczać się będą w kierunku północnym z odchyleniem na północny-wschód.

      Za sprawą zatoki niskiego ciśnienia oraz frontu chłodnego pojawią się kolejne, a za razem najgroźniejsze burze w dniu dzisiejszym. Początkowo pojawią się w stopniu 3 i tam nie będą tak niebezpieczne i groźne ze względu na mały ich rozmiar. Z upływem czasu, gdy wkroczą na teren objęty stopniem 4 zaczną się rozbudowywać i szybko przybierać na sile. Powstaną również kolejne nowe komórki. Skutkiem czego będzie przejście kilku dobrze zorganizowanych, gwałtownych i niebezpiecznych układów wielokomórkowych MCS. Najprawdopodobniej MCS'y będą miały wbudowaną linię szkwału lub bow echo. Objawiać się będą nawalnymi opadami deszczu (liczne podtopienia i zalania!), porywistym wiatrem do 125km/h (liczne połamane drzewa, pozrywane dachy i słupy energetyczne!), ogromną ilością wyładowań atmosferycznych oraz w mniejszym stopniu gradem do 4cm średnicy i możliwością wystąpienia trąb powietrznych (w przypadku wbudowanej superkomórki). Układu przemieszczać się będą w kierunku północno-wschodnim, a w godzinach nocnych opuszczą nasz kraj.

      OBSZAR OBJĘTY 3 STOPNIEM (woj.: opolskie, śląskie, małopolskie, świętokrzyskie, podkarpackie, lubelskie) : Na tym obszarze burze będą nieco słabsze niż na pozostałym obszarze kraju, jednak nadal groźne. Nieść będą nawalne opady deszczu, które będą stwarzać spore zagrożenie w górach przed osuwaniem się skał oraz przed lokalnymi podtopieniami i zalaniami, wiatr do 100km/h, grad do 2cm średnicy oraz szansę na przejście pojedynczej trąby powietrznej. W omawianym stopniu 3 komórki burzowe nie powinny podlegać organizacji w większe układy ze względu na marginalnie niskie warunki kinematyczne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

aplikacja disqus

comments powered by Disqus