W dniu dzisiejszym nad nasz kraj nadal napływać będą nowe porcje bardzo gorącej, zwrotnikowej masy powietrza. W ciągu dnia od północnego-zachodu powoli nasuwać się będzie front chłodny, któremu towarzyszyć będą burze. Owy front atmosferyczny związany będzie z niżem znad północnej Skandynawii.
Najsilniejsze i najgroźniejsze komórki burzowe wystąpią na i za frontem, gdzie będziemy mieli do czynienia ze znaczną chwiejnością termodynamiczną, dobrymi warunkami kinematycznymi oraz z linią zbieżności wiatrów.
Dynamizm dzisiejszej pogody, oprócz zjawisk burzowych, napędzać będą również niebezpiecznie wysokie temperatury. Dzisiaj po raz drugi w tym roku na tak rozległym obszarze będziemy mieli do czynienia z wartościami osiągającymi nawet 38-39*C (woj.: lubuskie, dolnośląskie, wielkopolskie). Jedynymi miejscami, gdzie słupki rtęci nie przekroczą 30*C będą wyspy: Uznam i Wolin oraz Tatry z okolicznymi Beskidami. Bardziej szczegółowe ostrzeżenia dotyczące upałów podane są na tej stronie: LINK.
OBSZAR OBJĘTY 3 STOPNIEM:
Rano i za dnia burze wystąpią tylko na krańcach północno-wschodnich, natomiast pod wieczór i w nocy rozwiną się na pozostałym obszarze. Prognozowane warunki konwekcyjne wyniosą:
CAPE: do 2000J/kg, LI
do -6*C, KI do 42 punktów, umiarkowane/silne warunki kinematyczne (DLS
0-6km - do 28m/s, LLS - do 12m/s, SRH 0-3km wyniesie 50-300m2/s2) oraz
bardzo duża
wodność troposfery (PWater) do 44mm. Mimo dobrej kinematyki komórki burzowe będą się przemieszczać dość wolno w kierunku północnym i północno-wschodnim. Wysoki DLS powodować będzie łączenie się zwykłych komórek w układy wielokomórkowe (klastry). Te dwie rzeczy skutkować będą długotrwałymi burzami niosącymi głównie nawalne opady deszczu (liczne podtopienia i zalania!) oraz liczne i silne wyładowania atmosferyczne. Ze względu na spory czynnik SRH istnieje prawdopodobieństwo rozwinięcia się kilku superkomórek, których głównymi zagrożeniami okażą się silne porywy wiatru (do ok. 100km/h) oraz grad do maks. 3cm średnicy.
Możliwa jest aktualizacja do 4. stopnia!
OBSZAR OBJĘTY 2 STOPNIEM (południe kraju):
Prognozowane warunki konwekcyjne wyniosą:
CAPE: do 900J/kg, LI
do -2*C, KI ok. 37 punktów, brak warunków kinematycznych oraz
duża
wodność troposfery (PWater) do 32mm. Będziemy mieli tu do czynienia ze stacjonarnymi burzami termicznymi i pulsacyjnymi. Warunki konwekcyjne wywołane będą przez orografię terenu. Podczas trwania komórek pulsacyjnych zagrożeniami będą: silny wiatr, nawalny deszcz oraz drobny grad. Burze termiczne na ogół będą słabsze od pulsacyjnych. Rozwój burz nastąpi zarówno w dzień, jak i w nocy.
OBSZAR OBJĘTY 2 STOPNIEM (pozostały obszar): Tutaj warunki konwekcyjne prawie takie same jak w 2. stopniu obejmującym południowe dzielnice kraju, jednak przebieg burz będzie podobny do tych z 3. stopnia. Na tym obszarze prognozuje się wystąpienie kilku pojedynczych komórek burzowych w godzinach późno-wieczornych oraz nocnych. Komórki nie będą łączyć się w układy ze względu na brak kinematyki. Burze przemieszczać się będą w kierunku północnym oraz północno-wschodnim i nie będą dość słabe.
ZAPRASZAM NA STRONĘ SZYBKIEGO OSTRZEGANIA
Na tej stronie: https://www.facebook.com/pages/Tomasz-Szcz%C4%85chor/308021656069850?fref=ts , dowiesz się natychmiast o zagrożeniach pogodowych w Polsce, a co najważniejsze co może czekać na ciebie na drodze.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz