We wtorek Polska znajdzie się pod wpływem niżu, którego centrum ulokowane jest nad terenami Węgier. Cały kraj będzie w zasięgu ciepłej masy powietrza polarnego. Jednak na krańcach południowych i zachodnich objawi się ona dużą zawartością pary wodnej, co przyczyni się do rozwoju głębokiej konwekcji na tym terenie.
OBSZAR OBJĘTY 3. STOPNIEM:
Na wskutek warunków termodynamicznych wynoszących CAPE do 2000J/kg, LI do -6*C na danym terenie zainicjuje się głęboka konwekcja. Przyczyni się ona do powstania trwałych i silnych ośrodków burzowych. Za sprawą nikłych warunków kinematycznych oraz dużej wodności troposfery (30mm) komórki burzowe będą przemieszczać się z małą prędkością oraz generować intensywne/nawalne opady deszczu. Przyczyni się to do wielu podtopień i zalań, szczególnie w rejonach górskich. W przypadku wytworzenia się burzy superkomórkowej zagrożenie stwarzać będzie również grad do 3cm średnicy oraz wiatr w porywach do 90-100km/h.
Burze powoli przemieszczać się będą w kierunkach: zachodnim i północno-zachodnim. Największy ich rozwój nastąpi w godzinach popołudniowych, natomiast trwać mogą do późnych godzin nocnych.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz