ZAPRASZAM NA STRONĘ SZYBKIEGO OSTRZEGANIA

Na tej stronie: https://www.facebook.com/pages/Tomasz-Szcz%C4%85chor/308021656069850?fref=ts , dowiesz się natychmiast o zagrożeniach pogodowych w Polsce, a co najważniejsze co może czekać na ciebie na drodze.

poniedziałek, 30 maja 2016

Prognoza burz na 30 maja - upał i burze

      Już od kilku dni przez Polskę przetaczają się burze niosące lokalne szkody, a na termometrach widać wartości bliskie 30*C. Jednak w najbliższym czasie scenariusz pogodowy nie zamierza ulec zmianie.
      W poniedziałek Polska nadal będzie się znajdować w zasięgu niżu znad Niemiec, który w dalszym ciągu będzie zaciągał do naszego kraju bardzo wilgotne i gorące powietrze z południa Europy. Dodatkowo dzisiaj nad południową Polskę dotrze zatoka należąca do wspomnianego niżu. Przyczyni się ona do wytworzenia linii zbieżności wiatrów, co spowoduje wzrost gwałtowności i siły burz.
      Na termometrach od 20*C na krańcach południowych do 32*C na Lubelszczyźnie.


OBSZAR OBJĘTY 3. STOPNIEM:

     Ze względu na warunki konwekcyjne (CAPE do 2800J/kg, LI do -8,5*C, linia zbieżności wiatrów) spodziewany jest rozwój licznych, gwałtownych komórek burzowych, które będą mogły szybko organizować się w większe struktury. Warunki kinematyczne (LLS do 12m/s, SRH do 100m2/s2) przyczynią się do sprawnego przemieszczania się ośrodków burzowych. 
      Podczas przechodzenia burz należy się spodziewać nawalnych opadów deszczu (PWATER do 38mm) powodujących podtopienia i zalania, opadów gradu do 2-3cm średnicy, porywów wiatru do ok. 100km/h (lokalnie możliwe połamane drzewa, itp.) oraz dużej ilości silnych wyładowań atmosferycznych.      Komórki burzowe przemieszczać się będą w kierunkach: północnym, północno-zachodnim i zachodnim. Pojawia się już około południa i trwać będą do późnych godzin nocnych.
 OBSZAR OBJĘTY 2. STOPNIEM:

   Na tym obszarze warunki konwekcyjne wyniosą CAPE do 2000J/kg oraz LI do -6*C. Prawie całkowity brak przepływu powietrza przez troposferę przyczyni się do powstawania pojedynczych komórek burzowych, które przemieszczać się będą z mała prędkością. Burze nieść będą opady deszczu powodujące lokalne podtopienia, wiatr do 80km/h, grad do 1cm średnicy oraz umiarkowaną liczbę wyładowań. Komórki poruszać się będą na zachód i trwać będą do późnych godzin wieczornych.

UWAGA!!! - Istnieje możliwość aktualizacji prognozy! Polegać będzie na przesunięciu 3. stopnia bardziej w kierunku północnym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

aplikacja disqus

comments powered by Disqus