ZAPRASZAM NA STRONĘ SZYBKIEGO OSTRZEGANIA

Na tej stronie: https://www.facebook.com/pages/Tomasz-Szcz%C4%85chor/308021656069850?fref=ts , dowiesz się natychmiast o zagrożeniach pogodowych w Polsce, a co najważniejsze co może czekać na ciebie na drodze.

sobota, 28 maja 2016

Prognoza burz na 28 maja - gorąco i niebezpiecznie!

      W dniu dzisiejszym Polska znajdzie się w oddziaływaniu strefy frontów atmosferycznych powstałych poprzez silną interakcję pomiędzy wyżem znad północy Europy, a niżem z okolic Półwyspu Iberyjskiego. Głównie będziemy mieli do czynienia z rozległym frontem ciepłym, który przyczyni się do napływu gorącego i wilgotnego powietrza znad południowej Europy. Już dziś w wielu miejscach kraju słupki rtęci zbliżą lub przekroczą wartość +30*C.  Duża zawartość pary wodnej przyczyni się do rozwoju głębokiej konwekcji.


OBSZAR OBJĘTY 3. STOPNIEM:

     Energia potencjalna CAPE do 2200J/kg, Li do nawet -7*C przyczyni się do zainicjowania głębokiej konwekcji. Ze względu na sprzyjające warunki burze pojawią się już przed południem, a zanikną późna nocą (lokalnie mogą trwać do rana). Słaby przepływ powietrza przez troposferę (DLS do 16m/s, LLS do 10m/s, SRH do 150m2/s2) mimo, iż spowoduje powolny ruch komórek burzowych, to przyczyni się do powstania kilku układów wielokomórkowych. Na północy kraju może utworzyć się jedna, a nawet kilka superkomórek niosących wiatr w porywach do 100km/h, grad do 3cm średnicy oraz ryzyko pojawienia się trąby powietrznej typu landspout. Duża wodność troposfery i słabe warunki kinematyczne przyczyni się do intensywnych/nawalnych opadów deszczu powodujących podtopienia i zalania. Suche warstwy troposfery będą stwarzać zagrożenie ze strony silnych prądów zstępujących typu downburst (możliwe są lokalne uszkodzenia drzew, dachów, itp.). Kolejnym zagrożeniem może okazać się duża aktywność elektryczna.
      Komórki burzowe przemieszczać się będą powoli w kierunkach północnych.
 POZOSTAŁY OBSZAR:

   Na tym obszarze ze względu na niższą energię dostępną konwekcyjnie (CAPE do 600J/kg, LI do -3*C) burze będą słabsze niż w 3. stopniu. Nie będą stwarzać zbyt dużego zagrożenia, a ich ilość ograniczy się do kilku komórek.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

aplikacja disqus

comments powered by Disqus