ZAPRASZAM NA STRONĘ SZYBKIEGO OSTRZEGANIA

Na tej stronie: https://www.facebook.com/pages/Tomasz-Szcz%C4%85chor/308021656069850?fref=ts , dowiesz się natychmiast o zagrożeniach pogodowych w Polsce, a co najważniejsze co może czekać na ciebie na drodze.

piątek, 27 maja 2016

Prognoza burz na 27 maja

      Dzisiaj Polska nadal będzie się znajdować w starej polarnomorskiej masie powietrza o dużej zawartości wilgoci. W owej masie na wskutek dużego nasłonecznienia pojawi się konwekcja.
      Na północy Europy ulokowany jest ośrodek wyżowy, natomiast nad zachodnią częścią kontynentu niż. Przez to od Hiszpanii do Niemiec wytworzy się strefa zwiększonego przepływu powietrza w troposferze oraz gradientu geopotencjału. Przyczyni się to do powstania strefy z frontami atmosferycznymi, na których wystąpią zjawiska burzowe o dużej sile. Już dziś na strefie dojdzie do rozwoju burz, jednak na Polskę oddziaływać będzie dopiero od jutra.

OBSZAR OBJĘTY 3. STOPNIEM:

     Na wskutek energii potencjalnej CAPE do 1600J/kg, Li do -6*C spodziewany jest rozwój chmur burzowych. Począwszy od rana, a skończywszy w godzinach nocnych. Jednak największe ich natężenie nastąpi w godzinach popołudniowych. Przemieszczać się będą w kierunkach północno-wschodnim i wschodnim. Ze względu na słaby przepływ powietrza w troposferze burze występować będą głównie w postaci pojedynczych komórek, mimo to małe układy wielokomórkowe mogą się zdarzyć, a ich prędkość będzie mała. Zagrożeniami ze strony burz będą intensywne/nawalne opady deszczu przyczyniające się do podtopień i zalań, porywisty wiatr do 90km/h, grad do 2cm średnicy oraz duża aktywność elektryczna. Ponadto istnieje szansa na utworzenie się trąby powietrznej typu landspout. 
 POZOSTAŁY OBSZAR:

   Na danym obszarze zjawiska burzowe będą nieco słabsze niż w 3. stopniu. Będą miały charakter izolowanych, nietrwałych burz pulsacyjnych lub termicznych. Towarzyszyć im będzie silny wiatr oraz silne opady deszczu. 
      Dodatkowo na Śląsku i w zachodniej Małopolsce istnieje szansa na wkroczenie znad Czech struktury wielokomórkowej. Jednak jeśli takowa w ogóle wystąpi będzie dosyć słaba. Silne opady deszczu jej towarzyszące nie powinny stwarzać zagrożenia podtopieniami i zalaniami. Jednak gdy owa burza będzie silniejsza niż się zakłada, zostanie wydana aktualizacja prognozy do 3. stopnia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

aplikacja disqus

comments powered by Disqus